Informace o nás

Sbor dobrovolných hasičů v Úsobí nyní čítá 48 členů o věkovém průměru 36 let, což znamená, že sbor je generačně vyvážen. Na jedné straně dravé sportovní mládí pod dohledem zkušených matadorů a na straně druhé působí i moudří veteráni vnášející do činnosti sboru dlouholeté zkušenosti. Ve sboru působí i několik žen, které tvoří jak sportovní družstvo, tak zajišťují i starostlivé zázemí sboru.

Mezi hlavní činnosti sboru patří zajišťování ochrany lidských životů a majetku, ale dále i preventivní prohlídky, čištění vodních zdrojů a cvičení, která jsou předpokladem akceschopnosti sboru. Sbor je rovněž zapojen do sportovního klání a pravidelně se zúčastňuje hasičských soutěží, jak s družstvem mužů, tak i s družstvem žen. Dále se sbor podílí i na pořádání kulturních aktivit jako je hasičský ples, masopust, muzikantská pouť apod.

Historie sboru

       Na rozhraní katastrů tří obcí Úsobí, Chvalkov a Dobrohostov stojí kaple sv.Anny, od dávných časů poutní místo. Zvláště v den sv. Anny, kdy zde bývala hlavní pouť, bylo četnými poutníky a procesími i ze vzdálených obcí českých a německých hojně navštěvováno. Bylo tomu tak i 26.července 1872, kdy sem od Úsobí prudce přijížděls bryčkou německý sedlák ze Štoků a chvatně oznámil, že je z obce vidět velký oheň, snad v Antonínově Dole. V Úsobí již byly v plném proudu přípravy na založení dobrovolného hasičského sbor z iniciativy místních majitelů sklářských manufaktur Augustina Groszmanna, Rudolfa Palmeho a Berthoda Wagnera. Především Augustin Groszmann začátkem roku 1872 měl již v brusírně vlastní stříkačku, tři páry koní a řadu brusičů, jež byla seznámena s obsluhou stříkačky. Postaral se také o vypracování stanov sboru. Jen tak se mohlo stát, že ještě oficiálně neustanovený sbor byl připraven odjet k požáru. V několika okamžicích odjižděl první oddíl se stříkačkou a hned za nimi na žebřinovém voze druhý oddíl s hákovými žebříky a plátěnými vědry na vodu. Po výjezdu na kopec Bukovec však zjistili, že požár není v Antonínově Dole, ale ve Stříteži. Jelikož v té době nebyl žádný

hasičský sbor v dalekém okolí, nezbývalo než, i při vzdálenosti 12 kilometrů, dojet na místo požáru. Po příjezdu do Stříteže bylo zřejmé, že hoří varna a sladovna místního pivovaru. Obytné stavení ještě stálo, ale protože mělo šindelovou střechu, nacházelo se ve velikém nebezpečí. U pivovaru byl sice rybník, ale až na druhé straně požářiště. Stříkačka ještě nebyla samonasávací a voda se do ní musela nalévat. Nájemce pivovaru sládek Dvořák prosil hasiče, aby mu zachránili alespoň obytné stavení. Navrhl k hašení použít mladého piva z varny, které bylo padajícím popelem v otevřených kádích již stejně znehodnoceno. Hasiči vytvořili dvojřad od kádí s pivem až do stříkačky. Tak se podařilo úsobským hasičům zachránit nejen obytnou budovu, ale zamezit i dalšímu šíření požáru. Během tohoto snažení přijeli i hasiči z Jihlavy. Úsobskému sboru se dostalo velkého poděkování od nájemce pivovaru pana Dvořáka i majitele panství knížete Hohenzolnera. Za vděk a odměnu posílal pan Dvořák hasičskému sboru do Úsobí po pět roků vždy na den sv.Anny hektolitr piva. 10. srpna 1872 byla svolána ustavující schůze, na které se sešlo 21 členů ( z toho 9 brusičů skla), kteří ze svého středu zvolili velitelem dvacetiletého továrníka Augustina Groszmanna a jeho náměstkem Josefa Seemana. Předsedou sboru se stal Josef Sacher, pokladníkem Berthod Wagner a jednatelem učitel Antonín Svoboda. Ten první zápis končil poznámkou, že volba probíhala nestranně a končila při „ pivku“ ve veselém rozmaru. Úsobský sbor v prvních deseti letech zasahoval u 28 požárů, z toho čtyři byly v Úsobí a zbytek v okolí. K nejzhoubnějšímu požáru byl sbor volán 25. července 1873 do Herálce, kdy v obci vyhořelo 64 popisných čísel. Úsobští hasiči zde pracovali 24 hodin a obětavostí, odvahou a účinnou pomocí se hluboce vryli do vědomí všech heráleckých občanů a motivovali je k ustavení vlastního sboru.

         V Úsobí došlo k největšímu požáru 25.března 1880, kdy vyhořelo 8 obytných domů. Zásluhu na vysoké úrovni sboru měl jeho velitel Aug. Groszmann, který uměl pochválit, ale i napomenout. Např. 27. března 1881 byl sbor volán k požáru do Chýšky. Po návratu velitel ve výboru navrhl, aby hasiči Josef Beránek a František Blažek byli za pohotový zásah při požáru a dlouholeté příkladné působení ve sboru jmenováni vrchními hasiči. Zároveň také doporučil, aby jeden z hasičů za nedůstojné chování u požáru byl ze sboru vyloučen. Na valné hromadě 18. června 1892 zhodnotil dvacetiletou činnost sboru velitel Augustin Groszmann. Sbor měl 39 členů činných a 23 přispívajících.

         V roce 1901 byl zvolen novým předsedou sboru řídící učitel Jan Tichý. Velitel Aug. Groszmann zastával funkci velitele až do roku 1914. Ze zápisu o požárech je zřejmé, že po roce 1905 většinou již velel jeho zástupce František Bohm. Jednatelem byl zvolen Václav Pallán, který potom sborovou agendu obětavě vedl 45 roků. Zájem o činné členství tou dobou byl mezi občany v obci velký. V roce 1912 sbor důstojně oslavil 40 roků svého trvání. Oslava se konala na zahradě „U Pipků “, kde hasičská hudba uspořádala koncert. Vyvrcholením oslav bylo vypuštění balonů. Světová válka činnost sboru vážně narušila a 5 úsobských hasičů padlo na bojištích.

         V roce 1919 byli do vedení sboru zvoleni Josef Krupauer (starosta), František Bohm (velitel) a Václav Havel (náměstek velitele). Ve druhé polovině 20. let se sbor značně zadlužil, když si koupil motorovou stříkačku. Dne 15. ledna 1931 byla poprvé při hašení požáru továrny Ant. Satrapy použita voda z hydrantu nově vybudovaného vodovodu v obci.

         Po druhé světové válce byl do čela sboru zvolen František Benda, velitelem František Bohm a jednatelem Bohuslav Dušek. Úsobí se stalo místem okrsku, ve kterém pracovaly sbory Dobrohostov, Chýška, Kochánov, Petrovice, Skorkov a Úhořilka. Protože přibývala technika a stará zbrojnice přestala vyhovovat, byl již v roce 1966 požádán národní výbor o stavbu nové zbrojnice. Její výstavba v akci „ Z „ byla zahájena začátkem 70. let a do užívání předána v roce 1976.

         Koncem roku 1971 , kdy se sbor chystal oslavit 100. výročí svého založení, pracovali ve výboru Vladimír Požár (předseda), Jaroslav Havel (místopředseda), Stanislav Folejtar (velitel), Jindřich Choutka (jednatel), Rudolf Vašíček (hospodář), Karel Rathauz (preventista) a Jiří Krčil (mládež). Sbor v té době vlastnil dopravní vůz DV 16 s vodním čerpadlem, motorovou stříkačku PS 12, pračku na hadice, výstroj pro 12 hasičů.

         Od 90. let úsobský sbor řídí Karel Beran (starosta ), Jaromír Fiedler (zástupce starosty), Miroslav Kučera (velitel), Václav Klement (hospodář), Karel Bárta (jednatel), Josef Mrkvička (kronikář), František Pisk (preventista) a František Smrž (strojník).

         V roce 2002 náš sbor oslavil 130. výročí založení. Při této příležitosti nám byla v zámecké kapli vysvěcena hasičská zástava. Ta potom při slavnostním průvodu obcí vlála na voze spolu se státním a obecním praporem. Vyvrcholením oslav byla na hřišti soutěž v požárním sportu o jubilejní pohár starosty obce Úsobí. Zde se utkala soutěžní družstva z Dobrohostova, Herálce, Květinova, Kochánova, Lípy, Petrkova a Úsobí .

         V témže roce proběhla úspěšná náborová akce a řady sboru posílil početný oddíl mladých hasičů a také žen. Mladí hasiči se úspěšně zúčastňovali požární hry „ PLAMEN“ a několikrát postoupili až do krajského kola.

         V prosinci 2003 byl na výroční valné hromadě navržen a zvolen nový starosta sboru Ing. Jaromír Fiedler. Dosavadní starosta Karel Beran, který nyní zastává funkci zástupce starosty byl oceněn plaketou za dlouholetou činnost v hasičském hnutí.

         V roce 2007 sbor oslavil 135. výročí založení sboru a u té příležitosti sbor uspořádal úspěšnou soutěž O pohár starosty obce Úsobí.

         Od 13.12.2008 byl na post velitele sboru zvolen Tomáš Pavel.

Naši činovníci

  • starosta sboru - Jaromír FIEDLER
  • místostarosta sboru - Ivan PAVEL
  • velitel sboru - Tomáš PAVEL
  • strojník - Zdeněk KOUBEK
  • hospodář - Václav KLEMENT
  • preventista - František PISK
  • soutěžní rozhodčí - Jan MIKSA
  • vedoucí mladých hasičů - Jaromír FIEDLER
  • revizor sboru - Karel KAMENÍK

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode